1. Czy projekty domów, które znajdują się na państwa stronie są projektami typowymi, powtarzalnymi?
Nie, moje projekty są zawsze projektami indywidualnymi. Nie zajmuję się projektami powtarzalnymi, nie wykonuję adaptacji projektów gotowych.

2. Jaka jest cena podstawowego opracowania?
Wyjściowo - około 97zł/m2 netto. Cena ta nie obejmuje projektów instalacji, obejmuje konstrukcję. Cenę należy kalkulować dla całej powierzchni użytkowej budynku, łącznie z garażami, komunikacją, pomieszczeniami typu garderoba, spiżarka itd.

3. Ile czasu zajmuje zaprojektowanie domu? Ile trwa proces projektowy?
Na to pytanie dość trudno odpowiedzieć. Można założyć, ze około 3-4 miesięcy. Po podpisaniu umowy oraz wpłaceniu zaliczki, w ciągu mniej więcej 2-3 tygodni przekazuję inwestorowi pierwsze szkice koncepcji. Czasami jest to jedna koncepcja, czasami są trzy lub więcej... Od tego momentu liczy się okres dogrywania koncepcji, który może trwać kilka tygodni, ale może też kilka miesięcy. Po zaakceptowaniu koncepcji potrzebujemy około 8 tygodni na dopracowanie projektów: budowlanego, konstrukcji, ewentualnych instalacji.
W przypadku dwuetapowego projektu (zgodnie z PB 2020 pierwsza faza to projekt do pozwolenia na budowę, druga – projekt techniczny), okres przygotowania pierwszej dokumentacji to około 1 miesiąc od zaakceptowania koncepcji, a projekt techniczny – w trakcie oczekiwania na pozwolenia na budowę.

4. Jakie są etapy płatności?
Zaliczka — zazwyczaj około 25%, rozliczenie koncepcji - również jako zaliczka dla konstruktora - 25% ceny; w dniu przekazania dokumentacji - pozostałe 50%. Rozliczenie to dotyczy projektu obejmującego całość opracowania. W przypadku projektu dwuetapowego rozpatruję każdy przypadek indywidualnie.

5. Czy jest możliwa współpraca na odległość?
Owszem, jest możliwa. Warunkiem dobrej współpracy jest dostarczenie pełnej dokumentacji, również zdjęciowej. My z kolei wysyłamy koncepcje mailem, w postaci rysunków pdf lub jpg z komentarzami.
Oczywiście nic nie zastąpi spotkania w pracowni, przy komputerze, gdzie istnieje możliwość obejrzenia wirtualnego modelu 3D domu, "spaceru" po nim, czy dokonywania szybkich zmian — np. przesunięcie okna czy ściany. Ale większość zmian w koncepcji/poprawek wysyłam mailem.

6. Jak wygląda kwestia projektu ogrodzenia, ogrodu, tarasów?
Najchętniej podejmuję się projektu kompleksowego, obejmującego, poza projektem architektoniczno-budowlanym, projekt zarówno wnętrza, jak i najbliższego otoczenia domu. Z moich doświadczeń wynika, że co prawda nie do końca znam się na roślinach, ale za to ogrody zaprojektowane przez architekta mają pewien szczególny klimat architektoniczny. Uzupełnieniem dobrej architektury jest tzw mała architektura w ogrodzie, ogrodzenie, śmietnik. Również układ tarasów - wejściowych i ogrodowych- ich technologia, wykończenie nawierzchni, stopni, roślinność w ich pobliżu, stanowi część projektu nazywanego architekturą otoczenia i zazwyczaj nie jest objęty projektem architektoniczno-budowlanym budynku.

7. Czy zajmują się państwo projektowaniem wnętrz?
Tak, wnętrza to moje korzenie. I pasja - szczególnie w domach mojego projektu, w których mogę kompleksowo zająć się bryłą oraz wnętrzem projektowanego domu.
Specjalnością moją są też wnętrza skrajnie małe oraz maleńkie domy weekendowe tiny houses - nawet 4x5m- z każdego wycisnę maksimum.

8. Czy projektujecie domy drewniane – z bali, w technologii szkieletowej?
Tak i mam w tej dziedzinie duże doświadczenie. Mój dom własny to dom w technologii sumikowo-łątkowej; od kilku lat projektuję też dla firmy Simple House [B2B] budującej na terenie całego kraju domy w technologii tzw kanadyjskiej

9. Czy projektujecie Państwo biura, adaptacje lokali na przedszkola, restauracje itd?
Tak, lubię wyzwania. Współpracujemy z technologami, instalatorami, specjalistami p.poż, PIP, Sanepid, BHP.

10. Czy podejmujecie się projektów tzw konserwatorskich?
Tak, oczywiście; mamy duże doświadczenie we współpracy z Konserwatorem Zabytków. Zachęcam do poczytania zakładki "konserwatorskie"

11. Czy zajmujecie się rozbudową, modernizacją, renowacjami zwykłych starych obiektów typu dom z lat 60ych, kostka?
Tak, było to naszą specjalnością. Preferuję rozbudowy połączone z podniesieniem walorów nie tylko użytkowych ale i estetycznych budynków. Lubię je unowocześniać, dostosowywać do czasów współczesnych, zmieniać lub przywracać wystrój elewacji, materiały wykończeniowe. Z naszego doświadczenia wynika, że z każdego, nawet najskromniejszego obiektu, da się zrobić coś fajnego [o ile pozwolą na to parametry techniczne i wyobraźnia, portfel Inwestora]